Tekstolit – popularny materiał kompozytowy

Tekstolit - popularny materiał kompozytowy

Tworzywa konstrukcyjne to obecnie różne rodzaje materiałów, które dostępne są między innymi jako płyty na wymiar. Do tych wykorzystywanych naprawdę chętnie zalicza się między innymi bakelit oraz tekstolit. Bakelit jest z pewnością dużo bardziej znany. Dlatego tym razem przybliżymy tekstolit.

Czym jest tekstolit?

Tekstolit to nic innego, jak materiał kompozytowy. W 40% składa się on z polimerów, aż w 60% z innych tworzyw sztucznych. Jest on powszechnie wykorzystywany zarówno w przemyśle maszynowym, jak i elektroenergetycznym, co wynika bezpośrednio z zalet, jakie można mu przypisać. Tekstolit dostępny jest nie tylko jako płyty na wymiar. Produkuje się go również w postaci rur i prętów, a nawet wyprasek o różnym kształcie.

Jakie właściwości ma tekstolit?

Różne tworzywa konstrukcyjne mają różne właściwości. Tekstolit to tworzywo konstrukcyjne, które dość dobrze – jak na tworzywa sztuczne – znosi działanie wysokiej temperatury. Podwyższona temperatura nie prowadzi do topienia się tekstolitu, a tym samym zmiany jego kształtu. Jest niezwykle odporny na naprawdę duży nacisk i silne uderzenia, co przez wielu specjalistów uważane jest za jego najważniejsze zalety. Tekstolit ma szereg zastosowań. Sięga się po niego w przemyśle hutniczym, a także wspomnianym już maszynowym i elektroenergetycznym. To tekstolit znajduje się w łożyskach ślizgowych i silnikach elektrycznych.

Tworzywa konstrukcyjne mają różne cechy. Tekstolit jest jednym z tych, które właściwości naprawdę zasługują na uwagę. Powszechnie wykorzystywany jest od lat 30. XX wieku.