Tworzywa konstrukcyjne to obecnie różne rodzaje materiałów, które dostępne są między innymi jako płyty na wymiar. Do tych wykorzystywanych naprawdę chętnie zalicza się między innymi bakelit oraz tekstolit. Bakelit jest z pewnością dużo bardziej znany. Dlatego tym razem przybliżymy tekstolit.
Czym jest tekstolit?
Tekstolit to nic innego, jak materiał kompozytowy. W 40% składa się on z polimerów, aż w 60% z innych tworzyw sztucznych. Jest on powszechnie wykorzystywany zarówno w przemyśle maszynowym, jak i elektroenergetycznym, co wynika bezpośrednio z zalet, jakie można mu przypisać. Tekstolit dostępny jest nie tylko jako płyty na wymiar. Produkuje się go również w postaci rur i prętów, a nawet wyprasek o różnym kształcie.
Jakie właściwości ma tekstolit?
Różne tworzywa konstrukcyjne mają różne właściwości. Tekstolit to tworzywo konstrukcyjne, które dość dobrze – jak na tworzywa sztuczne – znosi działanie wysokiej temperatury. Podwyższona temperatura nie prowadzi do topienia się tekstolitu, a tym samym zmiany jego kształtu. Jest niezwykle odporny na naprawdę duży nacisk i silne uderzenia, co przez wielu specjalistów uważane jest za jego najważniejsze zalety. Tekstolit ma szereg zastosowań. Sięga się po niego w przemyśle hutniczym, a także wspomnianym już maszynowym i elektroenergetycznym. To tekstolit znajduje się w łożyskach ślizgowych i silnikach elektrycznych.
Tworzywa konstrukcyjne mają różne cechy. Tekstolit jest jednym z tych, które właściwości naprawdę zasługują na uwagę. Powszechnie wykorzystywany jest od lat 30. XX wieku.