Popularne tworzywo konstrukcyjne

Popularne tworzywo konstrukcyjne

Tworzywa konstrukcyjne, które obecnie są wykorzystywane są bardzo różne. Do tych naprawdę popularnych zalicza się obecnie między innymi bakelit oraz tekstolit. Dostępne są płyty na wymiar wykonane z tych materiałów, a ich zastosowanie jest naprawdę powszechne. Tym razem skupimy się na bakelicie, wskazując na jego zalety, a także możliwe zastosowania.

Komu zawdzięczamy bakelit?

Bakelit to sztuczne tworzywo konstrukcyjne. Jego struktura opiera się na żywicy fenolowo – formaldehydowej. Jest to pierwsze tworzywo sztuczne, które zaczęło być produkowane na tak dużą skalę. Jego wynalezienie zawdzięczamy Leo Hendrikowi Baekelandowi, który wynalazł je na początku XX wieku. Bakelit bardzo szybko zdobywał popularność, co wynikało przede wszystkim z zalet, jakie można mu przypisać.

Jakie ma zalety?

Tworzywa konstrukcyjne są różne. Oznacza to, że posiadają również inne właściwości. Jeśli chodzi o bakelit, to jest on przede wszystkim tworzywem niepalnym i nierozpuszczalnym. Cechuje go niskie przewodnictwo elektryczne, a także naprawdę dobra wytrzymałość dielektryczna. Bakelit jest dość odporny na działanie substancji chemicznych. Obecnie jest to tworzywo konstrukcyjne, które stosowane jest przede wszystkim w przemyśle elektrotechnicznym. Sprawdza się zawsze tam, gdzie duże znaczenie ma odporność na różnego rodzaju czynniki.

Bakelit to tworzywo konstrukcyjne o wielu zaletach. Ten wynalazek Baekelanda bez wątpienia zmienił przemysł na całym świecie. Dzisiaj trudno bez bakelitu wyobrazić sobie wiele gałęzi przemysłu.