Rodzaje tworzyw konstrukcyjnych

Rodzaje tworzyw konstrukcyjnych

Tworzywa sztuczne cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Od dawna są naprawdę powszechnie wykorzystywane. Jeśli chodzi o tworzywa konstrukcyjne, to jednym z tych popularniejszych jest bakelit. Jakie ma właściwości? Jakie jeszcze są znane tworzywa konstrukcyjne?

Jakie właściwości ma bakelit?

Bakelit to najstarsze spośród wszystkich znanych tworzyw sztucznych. Technologię jego produkcji zawdzięczamy Leo Hendrikowi Baekelandowi, który opracował ją na początku XX wieku. Od tamtego czasu bakelit cieszy się dużą popularnością i znajduje się w grupie cenionych tworzyw konstrukcyjnych. Posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest tworzywem niepalnym, a także nietopliwym. Do tego nie rozpuszcza się, a przewodnictwo elektryczne w jego przypadku jest naprawdę niewielkie.

Dość dobrze znosi działanie różnego rodzaju substancji chemicznych. Takie tworzywa konstrukcyjne są obecnie chętnie wykorzystywane. Dostępne są między innymi bakelitowe płyty na wymiar.

Gdzie wykorzystać tworzywa konstrukcyjne?

Tworzywa konstrukcyjne takie, jak bakelit mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie duże znaczenie ma wysoka odporność na różne czynniki. Dodatkowym plusem bakelitu jest wysoka podatność na obróbkę mechaniczną, co również przekłada się na jego częste wykorzystywanie. Bakelit powszechnie wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle elektrotechnicznym.

Tworzywa konstrukcyjne są bardzo różne. Opisany bakelit to nie jedyne, na jakie można postawić. Na uwagę zasługuje również tekstolit, którego popularność także jest bardzo duża.