Co to są kody kreskowe?

Co to są kody kreskowe?

Pierwszy kod kreskowy w Polsce pojawił się w 1990 roku. Na każdy kod kreskowy składa się zestaw ciemnych i jasnych kresek oraz cyfr. Jednym  z najczęściej spotykanych rodzajów kodów kreskowych jest Europejski Kod Towarowy. Określany jest on skrótem EAN.

Jakie informacje zawierają kody kreskowe?

Kod kreskowy zawiera zakodowane informacje o produkcie. Do jego odczytania przeznaczone są elektroniczne czytniki. Kody kreskowe występują dzisiaj w różnej wersji. Etykiety logistyczne mogą składać się z kodów w pełnej lub skróconej wersji. Te pierwsze etykiety logistyczne będą zawierały kod EAN-13, zaś drugie EAN-8.

Pierwsze trzy cyfry, które zawierają etykiety logistyczne oznaczają kraj, z którego pochodzi dany produkt. Kody wyrobów polskich producentów oraz te, których dystrybutorami są polskie firmy zaczynają się od cyfr 590. Kody kreskowe stosowane są dzisiaj do oznaczania większości produktów. Stosuje się je zarówno w handlu, jak i logistyce.

Kto przyznaje kody kreskowe?

Własny kod kreskowy może mieć każdy producent. Przyznaje go międzynarodowa organizacja GS1. Główna siedziba tej organizacji mieści się w Brukseli. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorców chcących uzyskać kod kreskowy dla swojego produktu czeka podróż do Belgii.

W Polsce działa krajowa organizacja GS1. Jej siedziba mieści się w Poznaniu. Wniosek o przyznanie kodu kreskowego przedsiębiorcy mogą przesłać online. Unikalny kod organizacja GS1 Polska przyznaje w bardzo krótkim czasie. Cała procedura powinna zakończyć się w ciągu trzech dni roboczych.