Co warto wiedzieć o kodach kreskowych?

Co warto wiedzieć o kodach kreskowych?

Kod kreskowy jest zestawieniem ciemnych i jasnych kresek, które zawierają szereg istotnych informacji. Treści, które zawiera kod kreskowy można odczytać stosując specjalny czytnik elektroniczny. Kod kreskowy ma długą historię. Pierwszy powstał już w 1949 roku. Ich opracowywaniem zajmuje się organizacja GS1.

Czym są etykiety logistyczne?

Kody kreskowe mogą być umieszczane na wszystkich produktach. Etykiety logistyczne zawierają informacje dotyczące danego towaru i mają postać kodu kreskowego. Etykiety logistyczne mogą informować na przykład o terminie przydatności do spożycia.

Ponadto etykiety logistyczne zawierają informacje o nadawcy towaru i jego adresacie. Etykiety logistyczne składają się z trzech części. Rozwiązania, które opracowuje międzynarodowa organizacja GS1 znajdują zastosowanie w każdej branży. Wprowadzone przez GS1 standardy stosowane są na całym świecie.

Jakie są rodzaje kodów kreskowych?

Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów kodów kreskowych jest EAN. Tym rodzajem kodów kreskowych oznaczane są towary, które trafiają do sprzedaży zarówno hurtowej, jak i detalicznej. Nazwa EAN to skrót, który utworzony został od wyrażenia European Article Number. Kod EAN stosowany jest w krajach europejskich.

Jego odpowiednikiem w Stanach Zjednoczonych jest kod UPC. Kody EAN nadrukowywane są na produktach i opakowaniach. Odczytują je między innymi kasy fiskalne. Wśród tych kodów wyróżnia się kody EAN 13 oraz EAN 8. Źródłem legalnych kodów EAN jest tylko wspomniana już organizacja GS1.