Total Cost of Ownership to program, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza całkowity koszt posiadania. W przypadku floty służbowej taki koszt nie dotyczy jedynie zakupu samego auta, ale też jego finansowania (gdy na przykład auto jest na kredyt lub w leasingu), serwisu (w tym także dojazdu do niego), kosztów opon zimowych (w tym także ich zmiany), paliwa oraz wszelkich płynów eksploatacyjnych. I co także warto tu podkreślić – w zakres TCO wchodzą też koszty związane z wyłączeniem auta z użytku (na przykład gdy jest w serwisie) oraz tak zwana RV (czyli wartość rezydualna po okresie eksploatacji). Dzięki tych cechom TCO oznacza dla przedsiębiorcy wiele korzyści.
Korzyści finansowe
TCO samochodu to przede wszystkim spore korzyści finansowe. Wśród nich trzeba wymienić nie tylko zdecydowanie niższy koszt serwisu oraz oleju i innych płynów eksploatacyjnych, ale też gwarancję określonych rabatów (naliczanych indywidualnie). Dodatkowo przedsiębiorca korzystający z programu Total Cost of Ownership ma możliwość odroczenia płatności faktury. Ta ostatnia zaleta może okazać się bardzo przydatna.
Korzyści pozafinansowe
TCO to program, który daje osobie zarządzającej służbową flotą wiele korzyści finansowych. Ale nie tylko. Total Cost of Ownership to program, który ma także kilka zalet pozafinansowych. Tutaj trzeba wspomnieć między innymi o gwarancji mobilności.
Dodatkowo TCO samochodu zapewnia możliwość skorzystania z auta zastępczego (gdyby była taka konieczność) oraz jasne stawki za taki samochód. Inną korzyścią jest także to, iż Total Cost of Ownership umożliwia wygenerowanie jednej faktury i tym samym opłacenie za wszystkie usługi jednym przelewem. TCO to nowoczesny i bardzo funkcjonalny program, który pomaga zarządzać flotą auta i ogranicza ponoszone koszty. Dlatego też cieszy się tak dużym zainteresowaniem.