Zanim kupisz żyrandol

Zanim kupisz żyrandol

Żyrandol to od lat (w zasadzie od stuleci, gdyż pierwszy pojawił się przed wynalezieniem elektrycznej żarówki) jest popularnym rodzajem oświetlenia. Ich wybór w każdym sklepie z artykułami wyposażenia wnętrz jest bardzo duży. Czym kierować się wybierając żyrandol?

Metraż, charakter i styl pomieszczenia

Żyrandol to uniwersalne źródło światła; sprawdzi się zarówno w kuchni, salonie, jak i w sypialni i dziecięcym pokoju. Wybierając żyrandol musimy pamiętać o pełnionych przez dane pomieszczenie funkcjach i jego metrażu. Do dużego salony najlepszy będzie wieloramienny żyrandol sufitowy, który doskonale go oświetli. W małym pokoju dziennym czy w małej kuchni wystarczy żyrandol sufitowy złożony tylko z jednej żarówki. Pełnione przez dane pomieszczenie funkcje powinny mieć wpływ na rodzaj materiału, z którego wykonany jest żyrandol sufitowy oraz jego forma.

Rodzaje materiałów do produkcji żyrandoli

Są bardzo różne. W sklepach do wyboru są między innymi mosiężne żyrandole sufitowe. Pokryte patyną antyczną takie żyrandole sufitowe doskonale prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu vintage. Jeśli te żyrandole sufitowe będą miały prostą formę, będą pasować również do wnętrz w stylu industrialnym. Metale czy ich stopy to nie jedyny materiał na żyrandole. Do wyboru są również pojedyncze żyrandole papierowe, drewniane, a nawet ceramiczne lub szklane. Bogactwem kolorów i niską ceną wyróżniają się żyrandole z tworzyw sztucznych.

Więcej o żyrandolach możecie przeczytać również w naszym innym artykule.