Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na służbową flotę, która nie tylko ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków, ale też często pozwala na zracjonalizowanie wydatków związanych ze służbowymi podróżami. Do zarządzania taką flotą służy wiele programów, ale jednym z najpopularniejszych jest Total Cost of Ownership. I trudno się temu dziwić, bo dołączenie do programu przynosi wiele korzyści.
Total Cost of Ownership – co to jest?
TCO (z angielskiego Total Cost of Ownership) to całkowity koszt posiadania. W przypadku floty służbowej pojęcie to odnosi się nie tylko do samego zakupu aut, ale też ich finansowania (na przykład w leasingi), dojazdu do serwisu i samego serwisu, wymiany i przechowywania opon, paliwa czy wymiany płynów eksploatacyjnych. A to jeszcze nie wszystko. TCO samochodu obejmuje też sytuację, w której samochód zostaje wyłączony z eksploatacji na pewien okres czasu (na przykład w celu oddania go do serwisu) oraz wartość rezydualną po okresie eksploatacji.
Podstawowe zalety
Total Cost of Ownership to program, który cieszy się sporym zainteresowaniem. Jego popularność wynika z wielu zalet, jakimi się on charakteryzuje. Te najważniejsze to:
- niższy koszt serwisu (w porównaniu do braku uczestnictwa w programie),
- rabaty (które są gwarantowane),
- niższy koszt oleju i innych płynów eksploatacyjnych,
- gwarancja mobilności,
- możliwość skorzystania z samochodu zastępczego podczas naprawy auta służbowego,
- jasne i z góry ustalone stawki za samochód zastępczy.
Dodatkowe korzyści wynikające z przystąpienia do programu TCO to zbiorcza faktura, możliwość przesunięcia terminu płatności faktury czy możliwość opłacenia faktury przelewem. Total Cost of Ownership to program, który w znaczący sposób ułatwia zarządzanie służbową flotą. Jednocześnie umożliwia zredukowanie kosztów, co także należy uznać za dużą zaletę.