Foteliki samochodowe: jaki wybrać?

Foteliki samochodowe: jaki wybrać?

Zmotoryzowani rodzice tuż po narodzinach dziecka powinni kupić fotelik dla dziecka. Już od dłuższego czasu nie można przewozić dzieci w samochodach na kolanach czy fotelach samochodowych. Warto wiedzieć, że foteliki samochodowe rosną razem z nim. Nie skończy się więc tylko na zakupie jednego fotelika.

Foteliki samochodowe – wymóg bezpieczeństwa

Pierwszy fotelik przypomina nosidełko. Można je kupić oddzielnie, ale w sklepach z akcesoriami dla dzieci są także wózki 3w1. Mają one zarówno gondolę, spacerówką jak i fotelik. Fotelik- nosidełko zaliczany jest do fotelików klasy 0. Można w nim przewozić dziecko dopóki nie osiągnie wagi 13 kilogramów. Taką wagę dzieci osiągają w różnym wieku; jedne w wieku 9 miesięcy, inne gdy mają 12 miesięcy. Pierwszy fotelik ustawia się zawsze tyłem do kierunku jazdy. Jest wyposażony w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, a pałąk, który jest uchwytem do jego przenoszenia stanowi jeszcze jedno zabezpieczenie. Specjaliści zalecają, aby kupować foteliki samochodowe z atestem.

Obowiązujące przepisy mówią, że bez fotelika można przewozić dziecko, które ma ukończone 12 lat lub ma więcej niż 150 centymetrów wzrostu. Oznacza to, że mniej więcej po skończeniu przed dziecko pierwszego roku życia pora na kupno kolejnego fotelika. Przy wyborze rodzice powinni kierować się tymi samymi kryteriami co przy kupnie pierwszego fotelika. Warto postawić na fotelik z pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa i możliwością regulowania kąta nachylenia oparcia. W fotelikach klasy I najczęściej przewożone są dzieci do lat 4.