Co gwarantuje nam ustawa deweloperska?

nowe mieszkania Wilda

Coraz więcej osób podejmujących decyzję o zakupie mieszkania stawia na mieszkania deweloperskie. Nowe mieszkania mają całe mnóstwo zalet, których pozbawione są mieszkania z rynku wtórnego. Decydując się na nowe mieszkanie w Poznaniu czy jakimkolwiek innym mieście, jesteśmy również chronieni ustawą deweloperską. Co zapewnia nam ustawa deweloperska? Jakie wprowadziła zmiany?

Jaką ochronę zapewnia ustawa?

Niezależnie od tego, czy interesują nas nowe mieszkania w Poznaniu czy mieście położonym w zupełnie innym polskim mieście, chronieni jesteśmy przez ustawę deweloperską. Gwarantuje ona wszystkim, którzy decydują się kupić nowe mieszkanie ochronę zarówno prawną, jak i finansową. Odkąd obowiązuje ilość nieuczciwych deweloperów istotnie się zmniejszyła. 

Co pojawiło się razem z ustawą?

Najważniejsza zmiana dotyczy wprowadzenia prospektu informacyjnego. Każdy deweloper musi zawrzeć w nim informacje dotyczące zarówno inwestycji jako całości, jak i mieszkania, którym zainteresowany jest kupujący. Z dokumentu tego dowiemy się między innymi jaki jest harmonogram prac przewidziany przez dewelopera.

Czy nowe mieszkanie to dobry wybór?

Coraz częściej mówi się, że nowe mieszkanie jest lepsze niż to z rynku wtórnego. Dostajemy mieszkanie, które nie było użytkowane i w którym nie ma usterek powstałych na skutek użytkowania. Dodatkowo nowe mieszkanie jest objęte gwarancją deweloperską.

Jeśli temat nowych mieszkań zainteresował kogoś bliżej, odsyłamy do naszego innego artykułu poświęconego temu zagadnieniu.